In Alleanza

Il blog del Centro Internazionale di Spiritualità

Dzielenie się duchowością Krwi Chrystusa w rzeczywistości, w której apostołuję.

Lascia un commento

Czasami dziwne są drogi i sposoby posługiwania, na które posyła nas Pan. W roku 1996, kiedy rozpoczęłam pracę nad rozprawą doktorską „nagle i niespodziewanie” zostałam przeniosła do wspólnoty ASC w Poznaniu, gdzie miałam pełnić posługę katechetki w szkole podstawowej. Pan Bóg chciał ode mnie jeszcze czegoś więcej.
Zaczęłam pracę w szkole, ale już 1 października 1996 r. zaczęłam także pracować jako wykładowca na Papieskim Wydziale Teologicznym przy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Tak rozpoczęła się moja przygoda ze studentami i z nauką….. Przygoda, która nadal trwa. „Mój Uniwersytet” jest dla mnie nie tylko miejscem pracy ale, nade wszystko miejscem mojego apostolskiego posługiwania i dzielenia się charyzmatem Krwi Chrystusa. Na Uniwersytecie prawdopodobnie jestem jedyną siostrą zakonną. Dlatego zawsze na początku roku akademickiego z dumą przedstawiam się studentom jako Adoratorka Krwi Chrystusa. Przy tej okazji odpowiadam na pytania: o charyzmacie i historii Zgromadzenia. To jest moje pierwsze świadectwo – takie moje głoszenie „ad gentes”. Podczas różnych osobistych rozmów, nasz charyzmat pomaga ukazać młodym ludziom na nowo nadzieję i miłość Boga. Studenci przychodzę do mnie nie tylko po pomoc w studiowaniu, ale znacznie częściej przychodzą, bo jestem siostrą zakonną. Studenci przychodzą do mnie, ponieważ nie radzą sobie ze współczesnością i z tym co proponuje im świat bez Boga. Często mówię im o Krwi Chrystusa – jako źródle nadziei i miłości.
W mojej pracowni na najbardziej widocznej ścianie „króluje” obraz św. Marii De Mattias – piszącej naszą Regułę i listy. Ten obraz jest dla mnie prowokują i okazją do tego, aby o Niej mówić, aby ukazywać Jej miłość do Krzyża.
Podobnie tak jak Maria De Mattias piszę, piszę dużo. Najbardziej lubię pisać o naszej Założycielce. To moje „drukowane” mówienie o świętej Marii De Mattias rozpoczęło się od kanonizacji. 11 maja 2003 roku został opublikowany mój artykuł w katolickiej gazecie – w „Przewodnik Katolicki” pt. Maria De Mattias ogłoszona świętą. Kobieta Słowa. A potem w czasopiśmie „Życie konsekrowane” wydrukowano mój tekst pt: Protagonistka Królestwa Bożego pod sztandarem Przenajdroższej Krwi. Refleksja o świętej Marii De Mattias.
Przed kanonizacją w parafialnej gazetce w parafii św. Michała w Poznaniu został opublikowany mój artykuł pt. Maria De Mattias, Święta naszych czasów. Poprzez tę publikację chciałam przybliżyć ludziom osobę i charyzmat naszej Założycielki w środowisku, w którym znajduje się nasza wspólnota ASC.
Spełnieniem moich pragnień była redakcja i druk książki Na drogach nauczania i wychowania.. z Marią De Mattias.
Ta książka jest propozycją opowiadań, scenariuszy przedstawień i katechez o kobiecie i apostołce Słowa. Przez tę publikację chciałam dać do ręki (nie tylko Adoratorkom Krwi Chrystusa), ale wszystkim pedagogom i katechetom jako narzędzie pedagogiczno-dydaktyczne w ich posłudze apostolskiej. W tej książce Maria De Mattias chce nam powiedzieć, że sens życia odnajduje się, poznając miłość Boga. On przygarnia każdego, nie patrzy na to, co człowiek posiada, tylko patrzy na serce głodne drugiego serca. Miłość Boga jest przebaczająca, dlatego przyjmuje tych wszystkich, którzy odeszli od Niego. Jego miłość jest miłosierna, dlatego przebacza wszystko. Jego miłość jest ofiarna, dlatego oddaje za nas swoje życie. Jej znakiem jest Krew Syna Bożego – Jezusa, który wydał się za nas, gdyśmy byli jeszcze grzesznikami.
Wszystkim katechetom i pedagogom, którzy korzystają z tej książki proponuję wraz z siostrami ASC, aby Maria De Mattias była dla nich nauczycielką głoszenia Miłości, która nadaje sens ludzkiej egzystencji i jest zdolna do oddania swojego życia, by inni mogli poznać Miłość.
Uczestniczę także w projekcie badawczym Miłosierdzie w wymiarze pedagogiczno-pastoralnym. Owocem badań, konferencji naukowych i sympozjów jest seria wydawnicza Edukacja, Teologia i Dialog. W tomie nr 4 (pod red. S. Gabriela Janikula i ks. R. Niparko) Miłosierdzie w praktyce szkolnej i pozaszkolnej ukazał się mój artykuł: Miłość Miłosierna w pedagogice św. Marii De Mattias. Oprócz tego wraz z s. Elżbietą Kurnatowską – napisałam artykuł zatytułowany Misyjny wymiar pedagogii św. Marii De Mattias. W roku 2013 ukazała się kolejna naukowa monografia Pedagogie katolickich zgromadzeń zakonnych. Historia i współczesność. Zostałam zaproszona, aby włączyć się w to dzieło. Korzystając z pomocy wielu ASC, (a szczególnie w tłumaczeniu s. Teresy Jaszczyszyn i Stelli Żabińskiej) powstał rozdział tego dzieła Pedagogia adoratorek (Zgromadzenia Adoratorek Krwi Chrystusa.
Ponadto tym kim jest Maria De Mattias dla Kościoła, dla mnie, dla Adoratorek i dla wszystkich poszukujących nadziei i miłości, mogłam się podzielić na spotkaniu Wspólnoty Ziemiaństwa.
Dnia 3 września 2014 roku miałam zaszczyt wygłosić wykład inauguracyjny w nowym roku szkolnym. Temat wykładu: Pedagogia zwyczajnej świętej i nadzwyczajnej kobiety – świętej Marii De Mattias.
Tak, jak święty Kasper chciał mieć tysiąc języków by mówić o Krwi Chrystusa, tak jak święta Maria De Mattias chciała mieć mały kościołek dla pasterzy, tak i ja chciałabym mieć jeszcze dwa tysiące możliwości by mówić o Niej, by Ją poznać i jeszcze mocniej ukochać…. Zakochać się w Marii De Mattias, zakochać się w Krwi Chrystusa.

s. Gabriela Janikula ASC

Rispondi

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo di WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione /  Modifica )

Google photo

Stai commentando usando il tuo account Google. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione /  Modifica )

Connessione a %s...